bafraspor

2008-10-04 15:18:00

Ben futbolcuyken…

 

Bafraspor genç takımında oynadığım yıllar, 1981-1982. Oturan, sağdan üçüncü benim.

60’ların sonu ile 70’lerin başında çocukluğunu yaşayan her normal erkek çocuğu gibi, benim de çocukluğum boş arsalarda, bahçelerde futbol topunun peşinde geçti. Saatlerce süren, biri bitip diğeri başlayan maçların sonunda günün nasıl geçtiğini anlamazdık.

Geçen yıl gittiğimde geçmiş kimliğinden çok şey yitirmiş olduğunu gördüğüm Bafra Büyükcami’deki Büyük Park, yalnız benim değil, benden önceki kuşakların da aynı anıları yaşadığı bir simgeydi. Yaz aylarında sabahın kuşluk vaktinde gittiğimiz, akşamın alacasında döndüğümüz, kışın ise okuldan çıkar çıkmaz soluğu kucağında aldığımız Büyük Park, yalnız Büyükcami mahallesinde değil, ünü il dışına da taşan pek çok futbolcunun yetişmesine vesile olmuştur.

Önce top toplayarak, sonra boşluk doldurarak girdiğim futbol macerasında bir süre sonra aranan adam olmuştum. Henüz ortaokul yıllarında mahalle takımında oynarken, ilk kez Bafra şehir stadyumunda oynamanın şokunu yaşamıştım. İzlerken bana küçücük gelen saha, içine girince meğer ne büyükmüş. Bunu maç bittiğinde alı al, moru mor bir surat ve koşmaktan dışarı fırlamış kocaman bir dil ile öğrenecektim.

Çok geçmeden Bafraspor genç takımında yer edindim. İki yıl kadar burada oynadıktan sonra okul sevgim ağır bastı (!) ve üniversite eğitimi için Erzurum’a gittim. Orada sınıf maçları, okul maçları, baklavasına maçlar derken futbol yaşamı bir süre daha devam etti.  80’lerin sonunda memuriyet için Zonguldak yollarına düşerken, koptuğum şeyin yalnızca yıllarımı geçirdiğim sevgili kentim Bafra değil, çocukluk, ilkgençlik ve gençlik yıllarımın en temel uğraşı futbol da olduğunu bugün daha iyi görüyorum.

Zonguldak’ta birkaç kez halı saha deneyimim olsa da, bir daha ne Büyük Park’ın taşlı, tozlu sahasının sahiciliğini ne de Bafra şehir stadyumunun yanları çimli, ortası toprak zeminli sahasının sıcaklığını gördüm.

Anladım ki biten yalnızca benim futbol yaşamım değilmiş; her şeyin sentetikleştiği dünyada futbol da artık benim için bir daha eskisi gibi olmayacaktı. Biz yaşlandık ve…

268
0
0
Yorum Yaz