irfan yalçın

2008-05-31 16:30:00

irfan yalçın son kitabı

içimdeki zonguldak'ı imzalıyor.

 

Zonguldaklı yazar İrfan Yalçın, Heyamola Yayınları'nın "Türkiye'nin Kentleri" dizisinden çıkan kitabı "İçimdeki Zonguldak"ı 7 Haziran 2008 günü, saat 16.00'da Maden Mühendisleri Odası Lokali'nde imzalıyor. Zonguldak'ı yalnızca bugünüyle değil, geçmişiyle de yaşamak isteyenleri bir ZOKEV etkinliği olarak gerçekleştirilecek olan bu anılarda yoculuğa bekliyoruz.

 

 

 

"Yüz elli yıldır karnı didik didik edilen; acılarla ölümlerle yıkanan; anamdan sonra beni ikinci kez doğuran; sosyalizm gibi güzel şehir, Zonguldak, sana binlerce selam olsun!

 

Geceye düşen ilk ışık gibisin içimde; bende damla damla biriktin. İnsanı, kuşu, çiçeği, yağmuru, güneşi sende(n) öğrendim; acının sevincin, sevdanın rengini sende(n) öğrendim; hak ederek yaşamayı, hak ederek ölmeyi sende gördüm, sende öğrendim. Sağ ol sen, emi? Türkiye gibi binlerce yaşa!

 

Sen ki, kan, ateş ve emekten fışkıran Cumhuriyet bağının en güzel salkımısın; sen ki, öldükçe dirilensin; beni ta yüreğimden çağıransın. Çürümelere bırakılsan da, ölmekten yorulsan da, yapraklar dolusu güzler içinde kalsan da, yüreğindeki cevherle yine sen en önde koşacak, yine ocaklar dolusu doyuracaksın! İşte haykırıyorum; gelecek o altın günler, düşmeyecek yere bayraklarımız. Türkiye’yiz çünkü hepimiz, sen Türkiye’sin Zonguldak!" (*)

 

(*) İrfan Yalçın, İçimdeki Zonguldak, Heyamola yayınları, İstanbul, 2008, s.183.

 

47
0
0
Yorum Yaz