similia

2008-05-11 21:40:00
Similia similibus curentur!

 

Bugün bir yazı düştü posta kutuma.

Azize Özdilek imzalı bu yazıda homeopatik tedavi uygulaması hakkında bilgi veriliyordu. İşin özü de kısaca şu: Tıptan farklı olarak, hastalığın yaşandığı organ veya dokulara değil, bedenin bütününe tedavi uygulanarak kişiye bütünsel çözüm ile yaklaşmaktadır. Dolayısıyla semptomları yok etmeyi hedeflemekten çok, vücudun kendini yenilemesi için çözüm aramaktadır.

Bu tedavi yönteminin köklerinin 200 yıl önce Alman Doktor Samuel Hahnemann tarafından atıldığı ve günümüzde birçok ülkede bilimsel olarak kabul gördüğü belirtiliyordu.

Tedavi yönteminin en kısa tanımı, “benzer benzeri iyileştirir”. Ya da özgün adıyla “similia similibus curentur”.

Karikatür dünyasının “benzer karikatür” olaylarıyla çalkalandığı bugünlerde, ne dersiniz, bu yöntem derdimize bir çözüm olabilir mi? Belki de biz çözümü benzer karikatürleri yok sayarak, yok etmeye çalışarak yanlış yerde arıyoruz. Karikatürleri benzerliklerinden ötürü suçlamak ya da eleştirmek yerine, onların varlığının karikatür dünyasına kattığı görece zenginlikten yararlanamaz mıyız? Nasılsa, benzeri (taklidi) ancak aslının büyüklüğünü ortaya koyar. Asılların değerini korumanın bir yolunun da, belki de kötü benzerlerinin varlığıyla anlaşılabileceği gerçeğini görmemiz gerekir. Bu yöntemle de karikatürün kendini yenilemesine ve geliştirmesine olanak sağlanabileceği düşüncesindeyim.

Ancak “benzer karikatür” derken kastımın asla “eser hırsızlığı” olmadığının da özellikle bilinmesini isterim.

19
0
0
Yorum Yaz